جلسه «کمیته حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری» در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اردبیل برگزار شد. در این جلسه، یوسف خدادادی، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل گفت: ما در ششمین جلسه کمیته حمایت قضایی از سرمایه‌گذاری، پنج پرونده سرمایه‌گذاری را در حوزه‌های مختلف مورد بررسی قرار دادیم که عمده این پرونده‌ها مربوط به شرکت کشتارگاه صنعتی دام مغان، شرکت خوش‌گل سبلان، طرح گردشگری زیپ‌لاین، طرح تفریحی موج‌های آبی و شرکت سبلان شهر بود که سعی کردیم با همکاری و همراهی مسؤولان و مدیران بانک‌ها و اجرایی استان در حل مشکلات آنها گام برداریم.

وی با بیان اینکه ما در استان اردبیل با مشکلات فرهنگی در جذب و حمایت از سرمایه‌گذاران روبه‌رو هستیم، تصریح کرد: ما در جلسات با برخی غفلت‌ها و بی‌توجهی مسؤولان ادارات و دستگاه‌های اجرایی نسبت به حوزه سرمایه‌گذاری مواجه هستیم که این غفلت‌ها و بی‌توجهی‌ها به شدت ما را رنج می‌برد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان با انتقاد از برخی مسؤولان که به وظیفه قانونی خود در حمایت از سرمایه‌گذاری‌های مشروح عمل نمی‌کنند، گفت: تصمیم ما بر این است تا در وهله اول با برگزاری جلسات توجیهی برای مسؤولان، آن‌ها را نسبت به وظایف حمایتی خود از سرمایه‌گذاری، ایجاد فرصت‌های اشتغال و تولید بیشتر آشنا کرده و یک فضای امن و حمایتی از سرمایه‌گذاران را در استان با حضور مسؤولان اجرایی فراهم کنیم.

خدادادی افزود: امیدواریم در کنار برگزاری این جلسات توجیهی، مسؤولان اجرایی نیز خود با احساس مسؤولیت در این زمینه ورود پیدا کنند تا بحث اشتغال و افزایش تولید و بهره‌وری با حمایت جدی از سرمایه‌گذاران، صنعتگران و فعالان اقتصادی در استان اردبیل فراهم آید.

معاون دادگستری استان اردبیل با یادآوری اینکه در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال باید همه‌جانبه از سرمایه‌گذاران حمایت کنیم، بیان کرد: تمام تلاش ما بر این است تا در این راه یک تلاش جدی و فراگیری را انجام دهیم.

کمیته حمایت قضایی پشتوانه سرمایه گذاران و تولیدکنندگان است

بعد از آن حسین پیرموذن، عضو هئیت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: کمیته حمایت قضایی از سرمایه گذاران در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال به جد پشتیبانی همه جانبه را از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان انجام می‌دهد.

پیرموذن در جلسه کمیته حمایت قضایی از سرمایه گذاری اظهار کرد: ما با تلاش مرجع قضایی و پیگیری اتاق اردبیل جلسات کمیته را به صورت مرتب برگزار می‌کنیم تا در هر جلسه مشکلات و موانع تعدادی از سرمایه گذاران با تدبیری شایسته و عالمانه برطرف شود

وی افزود: در جلسه امروز پرونده پنج واحد مشکل دار از جای جای استان اردبیل مورد بررسی قرار گرفت و سعی شد با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی نظیر دانپزشکی، جهاد، راهداری و حمل و نقل، شهرک‌های صنعتی، برق، نظام مهندسی ساختمان، میراث فرهنگی و برخی از بانک‌ها بررسی و نسبت به رفع آنها اقدام عملی شود.

پیرموذن ادامه داد: انتظار داریم مدیر ارشد دستگاه اجرایی با آگاهی و تسلط روی پرونده‌های مطرح شده اظهارنظر کرده و راهکاری قانونی در تسهیل امور سرمایه گذاران ارائه کنند.

در پنجمین جلسه حمایت قضایی از سرمایه گذاری مشکل پنج واحد تولیدی و طرح سرمایه گذاری شرکت کشتارگاه صنعتی دام مغان، شرکت خوش کل سبلان، طرح گردشگری زیپ لاین مشکین شهر، طرح تفریحی موج‌های آبی و شرکت سبلان شهد مطرح و نسبت به حل مشکلات آنها تصمیم گیری شد.

بیشترین نارضایتی سرمایه گذاران از حوزه راه و حمل و نقل است

بعد از آن سید ناصر عتباتی، دادستان عمومی و انقلاب اردبیل گفت: بیشترین نارضایتی صاحبان سرمایه و ایجاد اشتغال در استان اردبیل در مسیر سرمایه گذاری از ادارات راه و حمل و نقل جاده‌ای است که بیشترین کارشکنی را در این مسیر انجام می‌دهند.

او در جلسه کمیته حمایت قضایی از سرمایه گذاری اظهار کرد: در اکثر پرونده‌ها نظیر زیپ لاین مشکین شهر و موج‌های آبی شاهد تصمیمات غیرکارشناسی ادارات راه و حمل و نقل هستیم که غفلت آنها در صدور مجوز سرمایه گذاران را متضرر کرده است.

عتباتی با بیان اینکه در پرونده طرح تفریحی موج‌های آبی تخلف آشکار راهداری و حمل و نقل سبب متضرر شدن سرمایه گذاران شده که این افراد باید با اعلام شکایت از مدیران متخلف این مساله را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنند.

او با اشاره به خسارت وارد شده با سرمایه‌گذار گفت: سرمایه گذاران با اخذ مجوز بلامانع بودن سرمایه گذاری میلیاردها تومان هزینه کرده‌اند که نباید با یک اشتباه مدیر یا کارشناس سرمایه گذاران از این روند ناراضی باشند.

عتباتی گفت: در چند مورد از سرمایه گذاری‌ها در ماه‌های اخیر ما به عینه شاهد قصور اداره راه و حمل و نقل هستیم که زمینه نارضایتی و حتی فراری شدن آنها را فراهم کرده‌اند در حالی که در این زمینه باید به جای کارشناس و مدیر رده چندم شخص مدیر کل پاسخگو باشد.

دادستان اردبیل با تاکید بر برچیده شدن بساط کشتارهای غیرمجاز و غیربهداشتی در برخی مناطق استان اردبیل خاطرنشان کرد: باید با اجرای طرح‌های جایگزین به شکل استاندارد و بهداشتی جلوی این کشتارهای غیرمجاز را بگیریم